Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Firma Aktualności

Podstawy napojów alkoholowych

2015-06-10

183

Whisky: podstawy
Whisky to spirytus leżakowany w drewnie, otrzymywany w wyniku destylacji sfermentowanego zacieru zbożowego. Whisky jest produkowana w czterech krajach: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szkocji i Irlandii. Whisky produkowane w Kanadzie, Irlandii i Szkocji przyjmują nazwy swoich krajów. Whisky wyprodukowane w innych krajach, mimo że mogą smakować podobnie, nie mogą być legalnie nazywane kanadyjskimi, irlandzkimi czy szkockimi.

Whisky różnią się zawartością alkoholu, od 110-procentowych amerykańskich butelek w whisky bond, do 70-stopniowych kanadyjskich whisky, sprzedawanych tylko w Kanadzie. Większość whisky sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych ma 86 lub 80 dowodów, w zależności od destylatora i marki. Przed 1960 rokiem większość whisky była butelkowana z wyższą próbą. Współcześni pijący wolą dziś whisky o jaśniejszym smaku. Prawo federalne wymaga, aby etykieta na każdej butelce była wyraźnie oznaczona próbką trunku.

Co to jest dowód?
Dowód: ilość alkoholu w jakimkolwiek destylacie i stanowi 50% objętości alkoholu. Połączenie połowy alkoholu i połowy wody jest oceniane jako 100% lub 50% alkoholu.

Termin „dowód” pochodzi z pionierskiej epoki destylacji. Na początku, aby określić moc trunków, destylatorzy mieszali równe ilości spirytusu i prochu, a następnie stosowali płomień. Jeśli proch się nie spalił, duch był zbyt słaby; jeśli paliło się zbyt jasno, było zbyt mocne. Jeśli jednak paliło się równomiernie, niebieskim płomieniem, to podobno zostało to udowodnione. Stąd dowód słowny.

Czysty alkohol, podobnie jak ten używany w laboratoriach, ma 200 dowodów i jest w 100% alkoholem. Połączenie połowy alkoholu i połowy wody jest oceniane jako 100% lub 50% alkoholu. Dowód jest miarą zawartości alkoholu, niekoniecznie jakości.
184


Brandy: podstawy
Brandy to spirytus pitny, destylowany ze sfermentowanego zacieru winogronowego lub innych owoców. Większość brandy jest destylowana z wina. Najczęściej używane jest białe wino z białych winogron. Najlepszą brandy jest wino, które niedawno zakończyło proces fermentacji. Wino dojrzewające, nawet jeśli jest najwyższej jakości, nie będzie dobrym brandy.
Brandy są produkowane wszędzie tam, gdzie uprawia się winogrona.

Koniak: najsłynniejszy ze wszystkich brandy
Należy wspomnieć o koniaku bardziej konkretnie, ponieważ jest to najbardziej znany ze wszystkich brandy. Jest produkowany w regionie Cognac we Francji, który jest obszarem na północ od Bordeaux, graniczącym z Oceanem Atlantyckim, z miastem Cognac w pobliżu jego centrum. Region podzielony jest na siedem okręgów, uszeregowanych według jakości koniaku wytwarzanego w każdej z nich. W kolejności są to: Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins, Bois, Bons Bois, Bois Ordinaries i Bois a Terrior.
Ważne jest, aby zrozumieć, że wszystkie brandy to brandy, ale nie wszystkie brandy to brandy.
185Brandy można nazwać koniakiem tylko wtedy, gdy jest destylowana z wina wyprodukowanego z winogron rosnących w granicach prawnych departamentów Charente i Charente Inferieure we Francji. Brandy destylowane z innych win nie są prawnie uprawnione do nazwy koniak, mimo że mogą być wysyłane z miasta Cognac.

Wódka: podstawy

Podobnie jak whisky, wódka jest destylowana ze sfermentowanego zacieru zbożowego, ale różnią się metodami destylacji. Whisky jest destylowana w niskim stopniu, aby zachować smak. Wódka jest jednak destylowana z wysokim stopniem, 190 lub wyższym, a następnie przetwarzana jeszcze dalej, aby usunąć wszelki smak. Większość amerykańskich destylatorów filtruje swoje wódki przez węgiel aktywny. Ponadto whisky jest postarzana, a wódka nie.


Z czego to jest zrobione?
Kilka wódek produkuje się z ziemniaków. Większość wódki nie jest. Prawie cała wódka jest wytwarzana ze zboża, z których najczęściej jest kukurydza, żyto i pszenica. Jest wiele krajów, które twierdzą, że wynalazły wódkę, między innymi Polska i Rosja. Niektórzy historycy twierdzą, że Polacy wytwarzali go już w VIII wieku naszej ery jako lekarstwo. Dopiero w XV wieku pili go codziennie zarówno Polacy, jak i Rosjanie.