Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Czy whisky wymaga dekantacji?

2021-11-22

Przed piciem wina odbywa się bardzo święta procedura, którą jest wytrzeźwienie. Świeżo otwarte wina, bez względu na cenę, mogą być wspaniale aromatyzowane w delikatnej karafce przez ponad dziesięć minut. Czy whisky staje się bardziej wyrazista po okresie utleniania w karafce?

dekantacja whisky

W rzeczywistości, taki sam z czerwonym winem whisky również trzeba zdekantować. Świeżo otwarte whisky trzeba zdekantować do kubka przez około 15 minut, będzie smakowało lepiej. Dekantowanie może spowodować odparowanie nadmiaru alkoholu w whisky i zmniejszenie stymulacji węchu przez alkohol. Po pewnym utlenieniu whisky nabierze ona większego smaku i struktury. Niektórzy próbowali pozostawić otwartą whisky w temperaturze pokojowej przez miesiąc i odkryli, że whisky była dziesięć razy lepsza niż przed otwarciem.

whisky 1

Ale nie wszystkie whisky single malt wymagają dekantacji. Niektóre starsze whisky lepiej pić po otwarciu. Całą butelkę najlepiej wypić w ciągu dnia, w przeciwnym razie alkohol whisky będzie coraz słabszy, gdyby był przez noc.

zdekantować whisky

Jaka whisky wymaga dekantacji?

1. Młoda whisky nie jest gotowa do picia

  W przypadku młodej whisky generalnie najlepiej pozostawić ją do zdekantowania w butelce, whisky bez leżakowania w beczce jest bardzo dynamiczna pod względem aromatu, smaku i struktury. Łatwo odczuć jego moc. Jeśli użyjesz karafki, ogólna równowaga może zostać uszkodzona, chociaż whisky stanie się dojrzała i gładka.


2. Młoda sherry whisky  

  Zawartość tanin jest bardzo wyższa, gdy whisky leżakowała w sherry, będzie miała gorzki smak. Szczególnie whisky sherry wymaga dekantacji. W przypadku whisky młodej sherry o niskiej zawartości alkoholu wystarczy zdekantować w filiżance przez 5-10 minut po otwarciu whisky. Ale w przypadku młodej sherry whisky o niskiej zawartości alkoholu należy otwierać butelkę na 30 minut każdego dnia i powinna wystarczyć na tydzień.

 

3. ged Siła w beczce

  Wystarczy 5-10 minut na przelanie do zwykłego kubka, ale należy zwrócić większą uwagę na część whisky w butelce. Umiarkowana dekantacja w butelce za każdym razem da ci inne odczucie, będzie coraz lepiej. 

 

4. Starsza whisky

  Flub starszą whisky, należy zdecydować, czy trzeba ją przelać, zgodnie ze stanem faktycznym. Jestem pewien, że smak starszej whisky jest łagodny. Wpływa tylko na odczucie węchu, jeśli whisky była dekantowana.

  Whisky Goalong

Hoj, czy wiesz, że whisky została zdekantowana? 

Jak długo należy zdekantować? A jaki smak jest najlepszy? Iosądzać tylko na podstawie twojego doświadczenia. Może obserwować wynik podczas jednej lub kilku degustacji każdego dnia. Najbardziej praktyczną metodą jest degustacja co 15 minut. Whisky jest prawie najlepsza, gdy występują wyraźne i przyjemne smaki, które są wyraźnie lepsze niż wcześniej.

picie whisky

                                             Jak przechowywać butelkę po jej otwarciu?

 

1. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego lub innego silnego światła przez długi czas, staraj się umieścić go w chłodnym miejscu.

2. Butelkę należy ustawić pionowo, a nie poziomo, aby alkohol łatwo korodował korek.

3. Nakrętka musi być mocno przykryta po zakończeniu picia.

4. Najlepszym sposobem przechowywania whisky jest jak najszybsze jej wypicie.

  Goalong whisky duchy