Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Historia amerykańskiej whisky

2022-07-07

American whiskey is an ancient beverage with a rich history that matches its exquisite taste and quality quite well. Whiskey has been the drink of choice for many Americans since ancient times, and bourbon has probably been their constant companion throughout history as they have gone through life-changing and trend-setting phases. Through many wars, victories, prohibition and rebellions, whiskey has continued to live on and survive. Each century has worked to add to its character and make it a lovelier product. You'll be thrilled as we embark on a historical journey to unravel the mysteries of American whiskey history.


 amerykańska whisky


Początek

Miejsce narodzin amerykańskiej whisky wywodzi się z Wirginii, Marylandu i Pensylwanii we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W 1791 r. zaczęto wytwarzać whisky jako produkt na bazie żyta. Ówczesny prezydent dostrzegł obietnicę zwiększenia dochodów z biznesu i dlatego próbował go opodatkować, ale spotkał się z publicznym sprzeciwem. Ta porażka stała się znana jako „Whiskey Rebellion”. Irlandzcy pionierzy, którzy osiedlili się na wzgórzach Tennessee i Kentucky, jako pierwsi zaczęli produkować amerykańską whisky. W tych stanach mogli z łatwością znaleźć niezbędne surowce i inne zasoby - dzięki czemu produkcja whisky była prawie bezproblemowa! Napotkali czyste, bogate w wapno wody.

 

Natknęli się na czystą, bogatą w wapno wodę i mnóstwo drewna do budowy beczek wymaganych do transportu i przechowywania. Obfita była również kukurydza, główny składnik whisky (51% udziału wszystkich składników). Na tym etapie swojego istnienia amerykańska whisky została dodatkowo podzielona na dwie wspólne marki: Sour Mash i Bourbon. Każda z tych marek, choć oferuje inne smaki i doświadczenia, zajmuje własną niszę i cieszy się silną reputacją jako wyjątkowo amerykański napój. Marki kwaśnego zacieru pozostały wierne swoim korzeniom i nadal są produkowane głównie w Tennessee. Nic dziwnego, że kwaśny zacier stał się dumą i radością tego górzystego południowego stanu.


 firma koktajlowa


Nowe Inwestycje

Do 1870 r. handel whisky stał się bardzo dobrze rozwinięty w całych Stanach Zjednoczonych. Znani politycy, Thomas Jefferson, George Washington, Benjamin Franklin, a nawet Abraham Lincoln, wszyscy mieli licencje na alkohol i w taki czy inny sposób (najczęściej prywatnie) byli zaangażowani w handel. Na tym etapie przepisy miały tendencję do nadzorowania przemysłu whisky i takie regulacje zaczęły być egzekwowane. Jednak przepisy nie były zbyt rygorystyczne – nie mogły uniemożliwić pozbawionym skrupułów handlowcom pakowania i etykietowania napojów innych niż whisky w butelkach whisky; Nadzór ten był szczególnie trudny, ponieważ transport między gorzelnikami a dostawcami i tawernami klientów odbywał się za pomocą wagonów i wozów.

 

Wkrótce odkryto, że zapieczętowane i oznakowane butelki były jedynym sposobem na powstrzymanie oszustów. George Barwin Brown rozpoczął tę praktykę, początkowo sprzedając ją tylko lekarzom i praktykom medycznym. Wkrótce jednak w trend etykietowania butelek wpadły również renomowane destylarnie. Po pewnym oporze ze strony innych kupców, którzy zarabiali na sprzedaży whisky niespełniającej norm, trend ten stał się standardową praktyką biznesową (zwłaszcza, gdy konsumenci odrzucali jakikolwiek produkt w niezapieczętowanych butelkach). Zamknięte butelki z nadrukowanymi etykietami stały się najlepszym sposobem na zarobienie prawdziwych pieniędzy na sprzedaży whisky.


 whisky smakowe


W innych zmianach w 1897 r. uchwalono kolejny akt prawny, aby zagwarantować klientom autentyczność ich whisky. Ustawa ta, kierowana przez pułkownika Edmunda Haynesa Taylora juniora i sekretarza skarbu Johna G. Callisa, miała na celu narzucenie standardów sprzedaży „czystej” whisky. Narodziła się ustawa „Bottled in Bond”, która oznaczała, że ​​whisky musiała być czysta (50% alkoholu) i wyprodukowana przez jednego gorzelnika w jednym sezonie destylacyjnym w jednej destylarni. Musi być również przechowywany w federalnym składzie celnym pod nadzorem rządu USA przez co najmniej cztery lata. Ta klejona whisky nadal cieszy się najlepszą reputacją.

 

Odbicie i regeneracja

Alkoholizm doprowadził do wysokiego poziomu zatrucia wśród mieszkańców USA, co spowodowało wprowadzenie prohibicji. Ustawodawstwo to dotyczyło głównych rodzajów alkoholu, które były postrzegane jako szkodliwe dla wartości i charakteru społecznego. Era prohibicji trwała między 1922 a 1933 rokiem, a te prawa zakazywały produkcji wszelkiego alkoholu; zwolennicy prohibicji postrzegali alkohol jako główny katalizator bolączek doświadczanych w społeczeństwie. Jednak w 1933 r. było jasne, że prohibicja będzie nadal szlachetnym eksperymentem, ponieważ jego niepowodzenia były zbyt oczywiste, by można było temu zaprzeczyć. W efekcie amerykańska whisky sprostała temu wielkiemu wyzwaniu, dalej umacniając swoją obecność i odzyskując swoje miejsce w sercach Amerykanów.


 dobra whisky single malt


W 1964 roku bourbon stał się tak integralną częścią amerykańskiej tożsamości, że Kongres USA uznał go za „wyraźnie amerykański produkt”; ta deklaracja była wielkim zaszczytem, ​​ponieważ używała symbolu whisky do zjednoczenia wszystkich Amerykanów. W rezultacie przepisy prawne jasno określają standardy jakości prawdziwego bourbona. Te standardy jakości zostały ustalone w następujący sposób: co najmniej 51% kukurydzy było destylowanych do 80% zawartości alkoholu. Whisky mogła zawierać tylko naturalne składniki (tj. żadnych sztucznych dodatków poza wodą), a bourbon miał być leżakowany w specjalnych, zwęglonych dębowych beczkach. Inne amerykańskie marki whisky muszą spełniać dodatkowe standardy kontroli jakości w zakresie ziarna, starzenia i impregnacji, aby uzyskać określone oznaczenia whisky. Nie ma wątpliwości, że te rygorystyczne standardy sprawiają, że amerykańska whisky pozostaje ulubionym napojem.

 

Niektóre z amerykańskich marek whisky, które przetrwały próbę czasu, to Jim Beam, Maker's Mark, Wild Turkey i Eagle Rare. destylarnie w Kentucky, Tennessee i Wirginii są otwarte na wycieczki i degustacje, pozwalając publiczności doświadczyć początków prawdziwej amerykańskiej whisky. Gorzelnie, takie jak Maker's Mark, pozwalają nawet na stworzenie własnego znaku na czerwonym wosku do pieczętowania, który stał się ich znakiem towarowym. Wznieś szklankę do bogatej historii whisky z kieliszkiem whisky z naszej sekcji Szklanki Koktajlowe.


 stara whisky


Jeśli chcesz wiedzieć więcej o inne whisky, możesz kliknąć pogrubione słowa.


Redaktor: Rubick L.