Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Jak wybrać dobrą whisky słodową?

2021-11-06

  Są 3 punkty, które musisz wiedzieć, jeśli chodzi o wybór dobrej whisky słodowej, są to: beczka dębowa, leżakowanie i dodatki.

dobra whisky słodowa


1. Jakość dębowej beczki 

  W normalnych warunkach whisky słodowa musi być leżakowana przez minimum 3 lata w dębowej beczce. Jednak wielu gorzelników będzie dojrzewać swoją whisky znacznie dłużej, około 10 lat, zanim będą zadowoleni z jakości, aby wypuścić ją na sprzedaż.

 

  W okresie dojrzewania występuje złożona interakcja między drewnem dębu a alkoholem, który wydobywa wiele olejów i innych składników drewna, tworząc Malt Whisky. Aż do 60% tych niezbędnych składników można wydobyć już po pierwszym dojrzewaniu. Jeśli do dojrzewania whisky w niej używana jest zmęczona dębowa beczka, nie ma znaczenia, jak długo pozostawiony w niej spirytus dojrzeje, uzyskana whisky będzie pozbawiona jakości/smaku.

 

  Większość sprzedawanej whisky słodowej jest produktem wielu „poślubionych” dębowych beczek (do 100), niektórych dobrych pierwszego napełnienia/generacji, a niektórych niezbyt dobrych 3. lub 4. napełnienia/generacji.

 

  Na etykiecie butelki powinieneś szukać whisky będącej pojedynczą dębową beczką i 1. lub 2. wkładem/generacją.

dąb whisky

2. Wieku

  Whisky jest zwykle przechowywana w dębowej beczce. Whisky dojrzewa w wysokiej jakości dębowej beczce, istnieje złożona interakcja między drewnem a whisky. Ale to powoli. Z czasem ostrzejsze smaki whisky zmiękczają. Wiek whisky słodowej jest ważnym czynnikiem wpływającym na jakość produktu końcowego, chociaż whisky niekoniecznie zawsze poprawia się wraz z wiekiem.

whisky w wieku

3. Dodatek

Kusząca, ale nigdy nie oceniaj whisky słodowej po jej kolorze. do niektórych whisky słodowych dodano karmel, aby była ciemniejsza. Zmienia również smak. To jedyny dodatek, który można dodać do Malt Whisky. Powinnaś także szukać na butelce słów typu „naturalny kolor”. 

Whisky likier