Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Jak wybrać odpowiednią szklankę do whisky?

2021-10-27

  Szklanki do whisky są ukształtowane tak, aby poprawić doznania związane z piciem i wąchaniem whisky. Najpopularniejsze kieliszki mają bulwiasty kształt korpusu, który pozwala na gromadzenie się aromatów i kierowanie ich przez wąską oprawę.

威士忌 杯 集合

  Wybór odpowiedniej szklanki whisky może naprawdę pomóc w zwiększeniu przyjemności pijącego, a każdy miłośnik whisky ma swój kształt i styl. Są to zarówno kompaktowe Glencairn, jak i ekstrawaganckie sniftery. Nasz przewodnik powinien pomóc w znalezieniu idealnego dla Ciebie. Jeśli o to chodzi, są doskonałym prezentem — dlaczego by nie otrzymać spersonalizowanego prezentu dla miłośnika whisky w Twoim życiu? Oto najpopularniejsze szklanki whisky:


1. The szkło w kształcie tulipana (znane również jako szkło w stylu copita, szkło dokujące)

  To szkło oparte na copita – tradycyjnym hiszpańskim szkle używanym do degustacji sherry. Stał się wyborem mistrzów destylacji, blenderów i prawdziwych koneserów whisky na całym świecie. Kiedyś nazywano go „kieliszkiem dokowym” ze względu na jego użycie przez kupców, którzy używali go do węszenia wina i napojów spirytusowych w dokach. Długa nóżka zapobiega zbliżaniu się ręki pijącego (i zanieczyszczającym zapachom) zbyt blisko nosa, podczas gdy kształt miseczki skupia aromaty przez lekko zwężoną krawędź. Szkło można łatwo ułożyć w kołysce, dzięki czemu w razie potrzeby można ogrzać alkohol. Ogólnie rzecz biorąc, jest to kieliszek odpowiedni do prawdziwego docenienia niuansów whisky single malt.

1


2. Szklanka do whisky Glencairn

  Podobny kształt do szkła w kształcie tulipana, Glencairn jest uważany za bardziej wytrzymały statek, chociaż równie dobrze nadaje się do uznania. Jego krótka, solidna podstawa sprawia, że ​​stabilne szkło jest popularne wśród tych, którzy nie lubią nóżek. Kieliszek jest również nieco grubszy, co oznacza, że ​​jest bardziej odpowiedni do picia w towarzystwie. Ze względu na swój rozmiar Glencairn jest idealnym szkłem do nauki wirowania whisky, co jest powszechnie stosowane w celu otwarcia aromatów whisky dla pełnego uznania. Znowu kształt miski kieruje aromaty w kierunku zwężonego obrzeża. Ten jest nowoczesnym, mniej efektownym krewnym szkła w kształcie tulipana i poświęcony wyłącznie whisky.

2


3. Szklanka do whisky (znana również jako szkło rocks, staromodne szkło, lowball)

  Najpopularniejszy ze wszystkich szklanek do whisky. Ze względu na szerokie obrzeże kubek nie jest idealny do węszenia, ale nie musi – ten do napełniania lodem i wybraną whisky lub do serwowania dowolnej liczby klasycznych koktajli. Jego szeroka i solidna podstawa sprawia, że ​​idealnie nadaje się do „mieszania” składników koktajli, a jego prosta konstrukcja sprawia, że ​​proste napoje mówią same za siebie. Ponadczasowy kieliszek, niezbędny dla każdego miłośnika whisky otwartego na całe spektrum przyjemności tego trunku.

4

4. Highball

  Wyższy brat kubka i szklanki kojarzony z jednym z najbardziej szanowanych, ale prostych koktajli whisky na świecie: szkocką z sodą. Pozwala na dużą ilość lodu, spirytusu i miksera, dzięki czemu napój będzie długi i relaksujący. Dziś highball jest równie popularny wśród fanów innych prostych whisky, takich jak whisky z imbirem czy whisky z lemoniadą. Jest szczególnie faworyzowany w Japonii. Kształt nie ma większego znaczenia przy highballu, ale nie byłoby dobrze podawać szkockiej z napojem w szklance z kubełkami.

威士忌 品 鉴

5. Snifter (balon, miska brandy, kieliszek koniakowy)

  Kieliszek mocno zakorzeniony w klubie dla dżentelmenów, ten emanuje klasą – pomyśl o whisky i cygarach w palarni po kolacji. Powszechnie używany do brandy, jest teraz w dużej mierze kieliszkiem do spożywania ogólnie ciemnych, starzejących się alkoholi. Często projektuje się je tak, że gdy trzymane są częściowo poziomo, duch się nie wylewa. Ale wszystkie te bogate skojarzenia niekoniecznie tworzą doskonałe naczynie do picia – ekstrawagancko szeroki korpus i ciasny brzeg kielicha mogą zachęcać do uwalniania ostrych oparów etanolu, przytłaczając inne aromaty.

威士忌品鉴杯6

6. Szklanka do whisky NEAT

  Nowy dzieciak na bloku, i jeden dla technicznie myślących, szkło NEAT jest ironicznym wynikiem błędu popełnionego w fabryce dmuchania szkła. Późniejsze testy osobliwie ukształtowanego naczynia wykazały, że jest on doskonale ukształtowany, aby kierować ostre opary alkoholu z dala od nosa. Szkło NEAT, oznaczające Naturally Engineered Aroma Technology, wyciska lżejsze cząsteczki etanolu przez otwór, pozostawiając cięższe, bardziej kuszące cząsteczki w whisky. Jest to kieliszek dobrze nadający się do uznania, ale także dla osób początkujących w kategorii napojów spirytusowych, ze względu na jego zdolność do negacji ostrych aromatów. Picie z niego może trochę potrwać ze względu na jego nietypowy kształt.

Puchar