Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Jak pić whisky — przewodnik dla początkujących

2022-07-07

Picie whisky to magiczne przeżycie. Jest to napój do popijania z bliskimi przyjaciółmi lub do delektowania się nowymi przyjaciółmi w lokalnym barze lub tawernie. Istnieje wiele sposobów na delektowanie się whisky: możesz pozostawić ją niesłodzoną, wstrząsnąć lub wmieszać do nowoczesnego koktajlu lub zrobić orzeźwiający klasyczny kieliszek whisky.

 

Kompletujemy wszystkie dokumenty (wymagana jest kopia paszportu i 4 zdjęcia) potrzebne do single malt Scotch often has a reputation for being a splurge, enjoying a good whisky doesn't have to break the bank. If you're interested in a cost-effective option, here are the best cheap whiskies under $20 and rye whisky brands under $50.


 rum kanadyjski


Co to jest whisky

 

Krótko mówiąc, whisky to destylowany spirytus wytwarzany z ziaren. Aby osiągnąć punkt destylacji, gorzelnicy miażdżą ziarna, aby uwolnić naturalne cukry, które są następnie fermentowane w alkohol. Alkohol jest następnie destylowany, tworząc silniejszy spirytus. Użyte ziarna mogą się różnić, ale częściej znajdziesz whisky z kukurydzy, żyta, pszenicy i jęczmienia (zarówno słodowanej, jak i niesłodowanej). Inne zboża, takie jak proso i komosa ryżowa, są również używane sporadycznie, ale cztery zboża, o których właśnie wspomnieliśmy, są głównymi graczami. Po sfermentowaniu i destylacji zacier zwykle spędza czas w beczkach, co pomaga dodać smaku i koloru.


 pić whisky


Voila, to whisky w pigułce. Teraz przyjrzyjmy się mężczyźnie, który szturmem podbił scenę whisky w Nowym Jorku, Tommy Tardy.

 

„Wspaniałą rzeczą w whisky jest to, że jest tak różnorodna i może przemawiać do bardzo szerokiej gamy gustów", mówi Tardie. Burbony, żyto, single malty, blendy – to wszystko są whisky". (Jeśli interesują Cię różne sposoby przeliterowania „whisky”, oto krótkie zestawienie różnic).

 

Jeśli w tym przewodniku jest temat, jest nim „eksploracja”. Nie ma jednego właściwego sposobu na wypicie wszystkich whisky — zamiast tego delektowanie się tym napojem to osobista podróż, którą można łatwo przejść z tygodnia na tydzień, z dnia na dzień, od drinka do drinka. Protokoły opisane w tym przewodniku działają dobrze dla każdej whisky pod złotym słońcem. Przeprowadzimy Cię przez podstawy, ale ostatecznie musisz podążać za własnym podniebieniem.


 Japońska whisky single malt


Jak porządnie pić whisky?

 

Następnym razem, gdy będziesz pić whisky, oprzyj się pokusie natychmiastowego dodania do niej lodu. Przekonasz się, że wiele whisky jest silnie pobudzanych przez lód, ale wyrządzisz sobie krzywdę, jeśli nie spróbujesz przynajmniej whisky bez lodu.

 

„Zanim zająłem się hotelarstwem, kiedy wychodziłem, zwykle zamawiałem czystą whisky", mówi Tardy, który poleca tę whisky tym, którzy lubią smak alkoholu. Nazywam moją whisky koktajlem jednoskładnikowym".


 specjalna whisky


Jeśli stwierdzisz, że nie lubisz czystej whisky, to w porządku. Z wysoką zawartością alkoholu (około 40 do 43 procent alkoholu) i odważnymi smakami, prosta whisky może być jak policzek dla kubków smakowych. Aby uzyskać cieplejszy uścisk, dlaczego nie spróbować dodać trochę wody?

 

Jak pić whisky z wodą

 

Jeśli jesteś nowy w świecie whisky, możesz przewracać oczami na myśl o dodaniu kilku kropel wody. Jak jedna kropla wody może coś zmienić?

 

„Kropla wody może być dobra”, mówi Tardie. Odrobina wody może uwolnić hydrofobowy (odpychający wodę) pierwiastek ze szkła, umożliwiając wyczuwanie większej ilości aromatów w nosie, a dzięki obniżeniu zawartości alkoholu może posmakować więcej smaków na podniebieniu."

 

Najłatwiej to zrobić za pomocą szklanki wody i słomki. Po prostu dodaj kroplę, zakręć whisky, wypij łyk i powtarzaj, aż znajdziesz zachwycający smak, którego szukasz. Im większy rozprysk, tym cieńsza będzie Twoja whisky, osiągając efekt lodu bez oblodzenia.


 whisky tania


Jak pić whisky na skałach

 

Zamawianie whisky „na skałach” może brzmieć fajnie, ale niekoniecznie to jest to, czego chcesz”. Lód może w rzeczywistości znieczulić twoje podniebienie i przytępić smak „Tardie lamentuje”. Ale czasami chcesz po prostu whisky na skałach – ja powiedz idź po to."

 

Jeśli chodzi o rodzaj lodu, lepiej będzie z dużymi kostkami lodu (1.5 do 2 cali) lub kulkami lodu. Mniejsze kostki lodu lub kostki lodu topią się szybciej i rozcieńczają whisky szybciej niż większe kostki lodu. Jeśli chcesz uzyskać efekt chłodzenia, ale nie chcesz być rozcieńczany, możesz rozważyć dodanie schłodzonych kamieni whisky.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Whisky, możesz kliknąć pogrubione słowa.


Redaktor: Rubick L.