Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Jak odróżnić różne rodzaje whisky?

2022-06-16

Whisky to szeroka kategoria napojów, co jest świetne, ponieważ oznacza, że ​​miłośnicy whisky mogą spędzić całe życie bez znudzenia swoim ulubionym hobby. Jednak wszystkie możliwości mogą być również nieco przytłaczające. Istnieje wiele różnych whisky z różnych branż i istnieje wiele słownictwa do poruszania się. Jak dokładnie odróżnić szkocką od bourbona?

 

Jakość i smak whisky może się znacznie różnić, a jeśli wskoczysz na ślepo, możesz nie zbliżyć się do rezultatów, na które liczyłeś. Aby uprościć wyszukiwanie idealnego napoju po kolacji, przygotowaliśmy szybki kurs na temat głównych rodzajów whisky, różnic między nimi i tego, czego można się po nich spodziewać.

 

Co definiuje „rodzaj” whisky?

 

Istnieje pięć podstawowych rodzajów whisky. Single malt, blended malt, blended whiskey, baryłka lub pojedyncza beczka. Większość krajów produkuje niektóre lub wszystkie z tych whisky, chociaż niektóre whisky są bardziej powszechne w niektórych regionach niż w innych.

 

Pojedynczy słód

Whisky single malt wykorzystuje tylko jedno ziarno i pochodzi z jednej destylarni. Możesz być zaskoczony, że whisky często porusza się nieco podczas destylacji. Jeśli przeniesie się z jednej destylarni do drugiej przed ukończeniem, to technicznie nie można jej nazwać whisky single malt.

 

Single malty są często reklamowane jako preferowany rodzaj whisky przez niektórych miłośników whisky, ponieważ ograniczenia w ruchu sprawiają, że napój jest bardzo regionalny. Każda destylarnia będzie miała niepowtarzalny smak, a zachowanie single malt sprawi, że te regionalne smaki będą jeszcze bardziej intensywne.

 

Słód mieszany

Ta whisky to połączenie kilku single maltów produkowanych przez różne destylarnie. Czasami zmieszanie dwóch pysznych słodów daje jeszcze bardziej zdumiewające rezultaty.

 

Whisky mieszana

Oto prawdziwa dzika karta whisky. Tworząc blended whisky, można zblendować prawie każdą whisky i prawie nic nie jest zabronione. Dla niektórych whisky blended jest synonimem taniości, ale tutaj dostajesz naprawdę wyjątkowe kombinacje smakowe, których nie da się osiągnąć w whisky single malt.

 

Pojedyncza beczka

Czasami określana jako pojedyncza beczka, ta whisky jest butelkowana w jednej specyficznej beczce destylarni. Ograniczenie whisky do beczki pomaga zachować niepowtarzalny smak beczki, ponieważ smaki mogą się różnić nawet w tej samej destylarni.

 

Siła beczki

Whisky typu cask strength (lub beczułkowa) to whisky, która pomija proces rozcieńczania i zamiast tego jest butelkowana bezpośrednio z beczki. Twoje zdrowie!

 

Jaka jest zawartość alkoholu w whisky?

 

Możesz być ciekaw, jaka jest moc różnych whisky w porównaniu z innymi napojami alkoholowymi. Nie martw się, większość rządów ma bardzo surowe przepisy dotyczące whisky, częściowo dlatego, że alkohol jest ściśle regulowany, po pierwsze, a częściowo dlatego, że przemysł whisky lubi mieć własne zasady dotyczące tego, co można lub nie można nazwać prawdziwą whisky.

 

Zawartość alkoholu w whisky jest znacznie wyższa niż w zwykłym piwie. Standardowy pomiar zawartości alkoholu w whisky to coś, co nazywa się ABV, co oznacza objętość alkoholu. Podczas gdy większość piw nie przekracza 10%, whisky zwykle zaczyna się od 40%. Niektóre kraje twierdzą nawet, że czegokolwiek poniżej 40% nie można nawet nazwać whisky. Jeśli potrzebujesz whisky o wyższej zawartości alkoholu, możesz wybrać własną firmę whisky.


rozwiązanie dla whisky pod własną marką

 

Skąd pochodzi whisky i dlaczego jest to ważne

 

To właśnie ta różnica w lokalizacji prowadzi nas również do dwóch różnych pisowni whisky. Przez długi czas te dwie pisowni były uważane za wymienne w świecie anglojęzycznym, przynajmniej przez ostatnie pół wieku. Nieoficjalna zasada stojąca za „whisky” i „whisky” jest taka, że ​​ta pierwsza odnosi się do amerykańskiej whisky, a druga do alkoholi z innych krajów. Jednak w Irlandii zwykle używa się również pisowni „whisky” i zobaczysz konkretne firmy, gdziekolwiek się znajdują, chwytając jedną z nich. Nawet dla firmy produkującej whisky na zamówienie.

 

To ciekawa ciekawostka, ale ostatecznie możesz bezpiecznie wybrać taką pisownię, która nie przeszkadza w sprawdzaniu pisowni.


firma whisky

 

Chociaż whisky jest produkowana na całym świecie, niektóre branże są większe i lepiej znane niż inne. Głównymi ojczyznami whisky są USA, Irlandia, Szkocja, Kanada i Japonia. Nawiasem mówiąc, destylator whisky Goalong z Chin jest profesjonalnym destylatorem whisky, założyciel Alan ma nadzieję, że świat może cieszyć się chińską whisky.

 

Amerykańska whisky

Amerykańskie destylarnie produkują więcej niż tylko bourbon. Rye zajmuje drugie miejsce w popularnej kategorii whisky. Stany Zjednoczone produkują wiele z obu, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę dużą produkcję kukurydzy i wiele przepisów dotyczących rodzaju używanych beczek. Stany Zjednoczone znane są również z dużej liczby mieszanych whisky i specjalnego burbona z Tennessee, który jest filtrowany przez węgiel drzewny.

 

Kanadyjska whisky

Północny sąsiad Ameryki ma też do wyboru znaczną liczbę destylarni whisky. Whisky kanadyjskie mogą być trochę mylące. Podobnie jak amerykańskie bourbony, są bogate w kukurydzę, ale mniej restrykcyjne w beczkach, co tworzy wyjątkową mieszankę smakową. Ogólnie rzecz biorąc, kanadyjskie whisky są lżejsze i nieco mniej aromatyczne niż ich amerykańskie odpowiedniki. Pamiętajmy, że kanadyjskie żyto, choć nosi tę samą nazwę co amerykańskie, nie jest z żyta i jest zupełnie innym napojem.

 

Irish Whiskey

Chociaż najwcześniejsze wzmianki o produkcji whisky sięgają Szkocji, narodziny oficjalnej destylarni whisky przypisuje się irlandzkiemu oznaczeniu. Irlandzka whisky zazwyczaj rezygnuje z dymnego smaku, który można zobaczyć w szkockiej lub innych whisky, ponieważ Irlandczycy rzadko palili słód z torfem. W Irlandii mają dodatkową kategorię whisky zwaną „whisky w doniczce”, wytwarzaną z mieszanki jęczmienia słodowanego i niesłodowanego.


inna whisky

 

szkocka whisky

Świat whisky kręci się wokół Szkocji. Dobra szkocka od dawna uważana jest za szczyt whisky. Podczas gdy świat z pewnością się dywersyfikuje, Szkocja pozostaje na razie centrum produkcji whisky.

 

W ten sam sposób, w jaki bourbon może naprawdę pochodzić tylko z Kentucky, szkocka może być produkowana tylko w Szkocji (przynajmniej jeśli chce się nazywać szkocką). Cała szkocka whisky ma co najmniej 3 lata i jest butelkowana z zawartością alkoholu 40% lub wyższą.

 

Japońska whisky

Japońska whisky jest najbardziej podobna do whisky szkockiej, ale Japończycy są znani z ciekawego podejścia do zachodniej koncepcji whisky, a niektóre naprawdę pomysłowe napoje pochodzą z tego wyspiarskiego kraju.

 

Chińska whisky

Chiński to najmłodszy z głównych regionów whisky, ale tamtejszy przemysł szybko się rozwija. Na przykład ludzie, którzy zawsze lubią whisky, są zaskoczeni whisky Goalong ze względu na jej smak i wyjątkowe doznania.

 

Koniec końców nie ma złego sposobu na picie whisky, więc nie daj się przekonywać, że jest inaczej. A możliwości dobrej whisky są nieskończone. Jest tak wiele różnych smaków do odkrycia, więc baw się dobrze. Często próbuj czegoś nowego, a może po prostu odkryjesz swój nowy napój. Goalong whisky ma nadzieję na Twoją wizytę!


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o whisky single malt, możesz kliknąć pogrubione słowa.

 

Redaktor: Rubick L.