Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Poznaj 12 najlepszych amerykańskich destylarni whisky single malt

2022-07-06

From coast to coast, American whiskey producers are expanding their offerings beyond the patriotic staples of bourbon and the newly resurgent rye. The emerging, brave new world of whiskey now being explored is the realm of American whisky single malt.Just don't call it Scotch.

 

Podczas gdy burbon i żyto w Stanach Zjednoczonych sięgają setek lat wstecz, nigdzie nie można znaleźć whisky single malt. Po prostu, w umysłach większości whisky single malt utożsamiana jest tylko ze szkocką. Około dwadzieścia lat temu pojawiło się kilku amerykańskich pionierów, a dziś dziesiątki w końcu zaczynają podążać w ich ślady.


 amerykańska whisky single malt


Historia amerykańskiej whisky

 

Początki whisky sięgają średniowiecznych mnichów z Irlandii i Szkocji, ale teraz oba kraje mają swoje własne, charakterystyczne style rodzimych duchów. To samo dotyczy amerykańskiej whisky – pierwotna koncepcja może pochodzić z odległych krajów, ale jakieś 300 lat później amerykańska whisky… jest produktem samym w sobie.

 

Amerykańska whisky zaczynała jako nieprzetworzony, niestarzony spirytus, którego główną cechą była zdolność do pobudzania odwagi pierwszych kolonistów. Z biegiem lat whisky ewoluowała w złożone, mocne, charakterystyczne amerykańskie bourbon, żyto i tennessee whisky, które dziś smakują koneserzy, popijają babcie, rzucają bywalcy barów, a prawie każdy Amerykanin „odkrywa” je, gdy osiągną magiczny wiek z 21. Sama amerykańska whisky, po 300 latach dojrzewania, ukształtowana przez każde większe wydarzenie, które dotknęło jej ojczyznę, osiągnęła w ostatnich latach dojrzałość. Czasami jest odwrotnie – whisky wpłynęła na sam kraj.

 

Produkcja whisky była jedną z najwcześniejszych gałęzi przemysłu chałupniczego w kraju; to był powód, dla którego George Washington po raz pierwszy zebrał armię Unii, a kiedy pierwsi pionierzy badali nowe terytoria na zachodzie, whisky przyszła z nimi. Podczas wojny secesyjnej whisky była duchem kontrowersji, po części dlatego, że Grant nigdy nie odsiedział trzeciej kadencji w Białym Domu. Whisky zachęciła amerykańskie kobiety do prowadzenia krucjaty, która doprowadziła do prohibicji i odegrała rolę w każdej większej wojnie, jakiej kiedykolwiek doświadczył ten kraj. Krótko mówiąc, tam, gdzie byli Amerykanie, była amerykańska whisky - a gdzie whisky podróżowała, Amerykanie byli pod jej wpływem.


 najlepszy single malt


W rzeczywistości bourbon był tak cholernie amerykański, że w 1964 roku sam Kongres uznał go za „wyraźnie amerykański produkt. Chociaż proste żytnie i whisky z Tennessee nie otrzymały takich wyróżnień, podróżowały tymi samymi zakurzonymi szlakami, które prowadziły do ​​dzisiejszych autostrad i są równie wyraźnie amerykańskie. jak każdy bourbon.

 

Kiedy pierwsi osadnicy przybyli na ten kontynent, ich miłość do alkoholu w niemal każdej formie doprowadziła do łańcucha wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do ​​narodzin wyraźnie amerykańskiej whisky. Śledząc chęć osadników do zaspokojenia pragnienia, możemy prześledzić rozwój amerykańskiej whisky od początków osadników z Wirginii i Nowej Anglii do dnia dzisiejszego. Ponadto możemy prześledzić powstawanie burbonów i whisky z Tennessee aż do ich korzeni - rzadka okazja, gdy tematem jest jedzenie lub picie.

 

Co to jest amerykańska whisky single malt?

 

Prosta definicja whisky single malt to whisky produkowana w jednej destylarni przy użyciu słodowanego jęczmienia jako jedynego ziarna brzeczki. Chociaż whisky single malt są produkowane na całym świecie, najczęściej można je znaleźć w Szkocji.

 

Amerykańskie Biuro ds. Podatków i Handlu Alkoholem i Tytoniem (TTB), które zarządza wszystkimi prawnymi wymogami dotyczącymi alkoholi i etykietowania w kraju, nie podaje obecnie definicji amerykańskich single maltów. Zamiast tego zapewnia bardziej ogólną klasyfikację „whisky słodowej. W przeszłości produkcja whisky single malt w USA była tak mała, że ​​nigdy nie było potrzeby określania jej ścisłej definicji regulacyjnej.


 kryształowa whisky


Niejasna kategoria whisky słodowej, którą ma TTB, może obejmować single malty, ale obejmuje również to, co w Szkocji nazywa się whisky zbożową – whisky wytwarzaną ze słodowanego jęczmienia, a także innych zbóż, takich jak kukurydza. Dlatego w zasadzie zamula wody, łącząc ze sobą wiele stylów.

 

Jednak zdefiniowana amerykańska kategoria single malt może być tak prosta, jak: whisky destylowana ze 100% słodowanego jęczmienia przez jedną destylarnię w Stanach Zjednoczonych. To amerykański odpowiednik szkockiej whisky single malt.

 

Nowe style

 

Wraz z rozwojem ruchu rzemieślniczego, istnieją obecnie dziesiątki destylarni produkujących amerykańskie whisky single malt, a różne style zaczynają się pojawiać. (Zastanów się, jak bardzo zróżnicowany jest regionalny klimat w Stanach Zjednoczonych - pamiętaj, że pogoda i klimat wpływają na starzenie się whisky). W Teksasie i na południowym zachodzie Ameryki zaczynają pojawiać się dymne single malty. Tymczasem na wybrzeżach producenci chwytają ten sam pikantny charakter, który preferują niektóre szkockie whisky. To, jak wszystkie te różne style zostaną ostatecznie sklasyfikowane i zdefiniowane, będzie miało miejsce w ciągu najbliższych kilku lat.

 

Wczesne wysiłki przyczyniły się już do klasyfikacji amerykańskich single maltów. Przede wszystkim kilka miesięcy temu grupa amerykańskich gorzelników znanych z produkcji whisky single malt zorganizowała coś, co nazwano „American Single Malt Summit”. Celem było ustalenie, jak właściwie wypromować tę rodzącą się kategorię, aby była rozpoznawalna i rozumiana przez konsumentów, miała odpowiednią przestrzeń na półkach w sklepach i odróżniała się od innych amerykańskich whisky i szkockich whisky.

 

Tymczasem najlepszym sposobem na zrozumienie amerykańskiej whisky single malt jest spróbowanie niektórych produktów oferowanych w tej kategorii. Oto kilkanaście gorzelni wartych poznania, które reprezentują nie tylko jedne z najlepszych obecnie produkowanych amerykańskich single maltów, ale także ekscytującą różnorodność tej kategorii i ogromne możliwości.


 whisky marki własnej


Producenci single malta z USA, których warto wiedzieć

 

1) Destylacja balkonów (Waco, TX). Obecnie pod kierownictwem głównego destylatora Jareda Himstedta firma Balcones produkuje szeroką gamę whisky, w tym Balcones „1” Texas Single Malt. Różnicą regionalną jest tutaj potrzeba walki z upałem Teksasu i unikania nadmiernego starzenia whisky. 1" Texas Single Malt jest duży i odważny, z bogatą mieszanką słodu i toffi, suszonych owoców i suszonych przypraw dębowych.

 

2) Corsair Distillery (Nashville, Tennessee) Oryginalna destylarnia Corsair znajdowała się w Kentucky, a teraz ta przestrzeń jest poświęcona produkcji alkoholi innych niż whisky. W Nashville produkują swoją whisky, a założyciel Darek Bell jest znany ze swoich szalenie kreatywnych i eksperymentalnych wydawnictw. Być może ich najbardziej znaną whisky jest Triple Smoke, single malt z trzech wędzonych słodów, przy użyciu torfu, a także wiśni i Beachwood. Jest duży i przydymiony, ale drewno wiśni wnosi sporo owocowości i słodyczy.

 

3) FEW Spirits (Evanston, Illinois) FEW jest najbardziej znany ze swoich burbonów i żyta, a także ekscytującej linii ginów. niewielu produkuje również single malty. Według założyciela Paula Hletko, używają oni również porcji słodu wędzonego z drewna wiśniowego, a także słodu niewędzonego. niewiele single maltów jest pikantnych i słodowych, z wyraźnymi wpływami drewna.

 

4) Destylatory Hamiltona (Tucson, Arizona). Hamilton Distillers produkuje linię whisky single malt Del Bac, na czele z jej charakterystyczną Del Bac Dorado, whisky single malt wędzoną z dodatkiem Wheatstone. Właściciel Stephen Paul stosuje unikalny dwuczęściowy system słodowania i suszenia, który pozwala na precyzyjnie kontrolowany proces wędzenia. Dorado to cały duży mesquites pieczony z pieprzem i przyprawami, plus słodycz w tle.


 taylor-brandon-pMEWppeNgT8-unsplash


5) Destylarnia Hillrock Estate (Ancram, NY). Jako destylarnia „posiadłościowa”, Hillrock zajmuje się całym procesem produkcji swojej whisky, od uprawy ziarna po mielenie na single malt. Hillrock jest najbardziej znany ze swojego Solera Aged Bourbon, ale produkuje również żyto i single malt. Whisky Single Malt to wytrawna, pikantna whisky z dodatkiem dębu, ziarna, wanilii i skóry.

 

6) House Spirits (Portland, Ore.) House Spirits zyskało zwolenników dla swojego Aviation Gin, ale produkuje również inne alkohole, w tym Westward Oregon Straight Distillers Malt Whiskey. Współwłaściciel i dyrektor generalny Tom Mooney wykorzystuje lokalnie uprawiany jęczmień i whisky starzone w pełnowymiarowych beczkach, Westward oferuje bogatą słodową słodycz i wytrawny, pikantny wpływ dębu.

 

7) Ranger Creek (San Antonio, Teksas) Ranger Creek Rimfire to whisky single malt palona w mesquite w Teksasie. Współzałożyciel, Mark McDavid, pali na zimno swój jęczmień, używając kontenera transportowego, który służy jako wędzarnia. W porównaniu do Del Bac, Rimfire jest mniej intensywny pod względem mesquite i chociaż nadal dość dymny, prezentuje również przyprawy, a także oferuje słodkie nuty czekolady, melasy i wanilii.

 

8) Santa Fe Spirits Company (Santa Fe, Nowy Meksyk) Santa Fe produkuje różnorodne alkohole, jednym z nich jest ich whisky Colquigan single malt. Wykorzystują również mesquite, mieszankę 30% wędzonego jęczmienia i 70% niewędzonego jęczmienia. Kolegium ma dymny smak, ale nie jest przytłaczający w mesquite i ma duży, gładki profil. Oferuje również suchą skórę, dąb i tytoń, a także nuty wszystkiego, od wanilii po cytrusy.

 

9) St. George's (Alameda, Kalifornia) Wysoko ceniona linia St. George's Single Malt była jednym z pierwszych amerykańskich single maltów, kiedy zadebiutowała w 2000 roku. ostatni. W rezultacie jego profil zmienia się z roku na rok, ale spodziewaj się lżejszej, bardziej owocowej whisky, z kwiatowymi i ziołowymi nutami. St. George właśnie wydał również nowy single malt, Baller Single Malt, który ma być bardziej wytrawny i bardziej zadymiony.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o whisky single malt you can click bolded words.

 

Redaktor: Rubick L.