Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Nowe trendy w alkoholach na 2015 rok

2015-03-20

Po roku wzmożonej aktywności firm spirytusowych w 2014 r. W zakresie fuzji i przejęć, rok 2015 będzie prawdopodobnie dużo spokojniejszy, przede wszystkim ze względu na brak oczywistych możliwości przejęć, potęgowany bardzo wysokimi wycenami marek i spółek spirytusowych na giełdzie. chwilę, pisze Jeremy Cunnington, starszy analityk ds. napojów alkoholowych w Euromonitor International

W ubiegłym roku doszło do wielu przejęć, na czele z przejęciem Beam przez Suntory, które w niespodziewanej stawce zostało przekroczone jedynie przez przejęcie Whyte & Mackay przez Emperador. Mniej zaskakujące było umocnienie pozycji Diageo na rynku tequili dzięki serii przejęć, w tym rezygnacji z irlandzkiej marki Bushmills i przejęciu większościowego pakietu udziałów w indyjskiej firmie United Spirits, co uczyniło z niej niekwestionowanego światowego lidera w sprzedaży alkoholi. Innym ważnym przejęciem udziałów było przejęcie Drambuie przez Williama Granta.

Wysokie ceny świadczą zarówno o ogromnym potencjale międzynarodowych marek alkoholi, ale także o niedoborze marek, z których wiele jest własnością prywatną. Wysokie ceny płacone za Beam przez Suntory, za większościowy pakiet udziałów w United Spirits od Diageo i, co może śmieszniejsze, za Whyte & Mackay od Emperador, zachęciły wszystkie firmy i właścicieli marek chcących sprzedać, aby oczekiwać i żądać bardzo wysokich cen za swoje aktywa. . Firmy będą unikać przejęć, chyba że sprzedający są bardziej realistyczni lub potencjalni nabywcy są tak zdesperowani lub widzą potencjał do ogromnych synergii / wzrostu.

Większość międzynarodowych firm ma luki w swoich portfelach, zarówno pod względem kategorii, jak i pod względem geograficznym, i, z wyjątkiem Beam Suntory, ma pieniądze do wydania, ale pytanie brzmi, czy jest coś odpowiedniego do nabycia. Ponieważ właściciele Grand Marnier chcą teraz zracjonalizować dystrybucję, zamiast sprzedawać firmę, nie ma oczywistych firm do przejęcia. Każdy, kto wystawi się na sprzedaż, będzie prawdopodobnie stosunkowo niewielki.

Pernod Ricard powinno być czołowym przedsiębiorstwem, które chce kupić, teraz, gdy stało się znacznie silniejsze finansowo, że musi się wzmocnić, aby nie pozostawało zbyt daleko w tyle za Diageo. Jednym z obszarów, nad którym mógłby pracować, jest portfel marek w USA, np. Z niewielką partią burbonów, a może mógłby wzmocnić swoją obecność w regionach, w których jest słaby i chce się rozwijać, tj. W Afryce i Ameryce Łacińskiej, poprzez nabycie lokalnego firma.

Ponieważ prawdopodobnie będzie to powolny rok pod względem fuzji i przejęć, interesujące będzie obserwowanie, jak rozwiną się strategie firm w 2015 r. Czy Beam Suntory zacznie rozszerzać swój zasięg geograficzny? Jak będą się rozwijać pchnięcia firm spirytusowych do Afryki? W jaki sposób główna międzynarodowa inicjatywa Edrington będzie się dalej rozwijać? Czy Bacardi zdoła zyskać pewną stabilność na szczycie, aby opracować spójną strategię?

Być może najbardziej istotnym pytaniem dla przyszłych działań w zakresie fuzji i przejęć będzie to, czy Diageo może zacząć odwracać się od United Spirits i, podobnie jak Pernod Ricard, stworzyć portfel marek z wyższą marżą i dochodowych marek w Indiach. Jeśli będzie w stanie to zrobić, spowoduje to największe zainteresowanie innych międzynarodowych firm pozostałymi niezależnymi firmami indyjskimi i będzie oznaczać potencjalną aktywność w 2016 roku i później.
Chociaż w 2015 r. Będzie mniej hucznych fuzji i przejęć, nadal interesujące będzie obserwowanie, jak główne międzynarodowe firmy rozwijają się w ciągu roku.