Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Dymny i torfowy

2021-11-15

  Czy są charakterystyczne dla szkockiej whisky? Skąd pochodzą te wyjątkowe smaki? Czy to zapach dymu czy torfu? Wktóre whisky mają wyraźnie wędzone? Które whisky mają typowy torf? 

szkocka whisky

skąd pochodzi torf?

  Powinniśmy najpierw pozwolić kiełkować jęczmieniu, kiedy produkujemy whisky single malt, uwolni ona skrobię obecną w ścianie komórkowej jęczmienia. Ale musimy zwrócić na to większą uwagę, nie może przesadzić kiełków jęczmienia, w przeciwnym razie występuje nadmierne zużycie skrobi do wzrostu drobnoustrojów, produkcja alkoholu zostanie znacznie zmniejszona podczas fermentacji. 

jęczmień whisky

  TNastępnym krokiem jest upieczenie jęczmienia i zatrzymanie kiełkowania jęczmienia. W Szkocji torf, który był łatwo dostępny, był najlepszym paliwem do wypieku jęczmienia.

pieczony jęczmień

  Pjeść, ogólnie odnosi się do gleby o dużej zawartości wody, dużej zawartości błota, niepełnej karbonizacji, między błotem a węglem. Kiedy Szkoci używali torfu do pieczenia jęczmienia, „fenolowe” związki z jęczmienia zostały wprowadzone do słodu, nadając szkockiej whisky charakterystyczny smak.

Destylarnia Goalong

  Toto kolejny sposób na wytworzenie smaku torfowego, czyli wpływ dębowych beczek. Dębowe beczki odpowiadają za 60 do 70 procent smaku whisky, więc jeśli trunek dojrzewa w dębowych beczkach, w których przechowywana jest whisky torfowa, nada to również whisky posmak torfu.


Klasyfikacja torfu

 

A. 1 ~ 5 ppm to niska zawartość torfu, a większość szkockiej whisky jest nisko torfowa, z lekkim przydymieniem, więc nie możesz tego nawet poczuć, jeśli jej nie zauważysz.

B. 15 ~ 25ppm to średnia zawartość torfu, takiego jak Talisker i Highland Park, z wyraźnym dymnym posmakiem, a Islay's Caol lla i Bowmore również należą do średniej zawartości torfu, o umiarkowanym, ale nie silnym „smaku mikstury”.

C. Ponad 30 ppm to wysoka zawartość torfu. Słynne marki z Islay, Ardbeg, Laphroaig, Lagavulin to typowe ciężkie torfowe whisky o mocnym torfowym smaku.

ogień

skąd pochodzą dymne

  Istnieje wiele czynników, które powodują dymienie. Jeśli wnętrze dębowej beczki zostanie upieczone, dym zostanie przeniesiony do whisky, co spowoduje dymienie przypalonego tostu.

  W przypadku destylatora, który jest ogrzewany bezpośrednim ogniem, temperatura jest trudna do kontrolowania. Część whisky w destylatorze koksuje z powodu nadmiernej intensywności ciepła, czego efektem jest posmak siarki i prochu strzelniczego, jest też rodzajem dymu.

  Bjęczmień jęczmienny z torfem produkuje również wędzony. Oprócz pozostawiania w słodzie fenoli, torf zawiera również zapach dymu z niecałkowitego spalania. Tak więc dym często kojarzy się z torfem.  

smak whisky