Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Destylacja whisky

2021-12-06

Dolanie wody jest dobrym doświadczeniem podczas picia. Ale kiedy destyluje whisky, wodę należy całkowicie usunąć, pozostawiając tylko alkohol. Taki jest cel destylacji. Korzystanie z różnych metod destylacji również da różne wyniki. Metody destylacji obejmują tradycyjną pojedynczą destylację, ciągłą destylację i destylację próżniową.

destylarnia whisky

Jaka jest zasada destylacji?


Destylacja nie może przekształcić się w żadną substancję, ale może rozdzielić różne substancje w zależności od temperatury wrzenia. Na przykład temperatura wrzenia wody wynosi 100°C, ale alkohol wyparuje w około 80°C. Dlatego, gdy podgrzewamy sfermentowaną brzeczkę, różne substancje zawarte w płynie będą odparowywać jedna po drugiej. Kontrolując temperaturę, pozwól zgazowanemu alkoholowi skroplić się w celu upłynnienia. Ten proces to destylacja.

Zasada destylacji wywodzi się z termodynamiki, wykorzystującej zmiany stanu materii (stały, ciekły i gazowy), najpierw nagrzewając, a następnie ochładzając. Destylowane materiały są podgrzewane do wrzenia, a para natychmiast unosi się, następnie wchodzi przez rurkę do skraplacza, a po ochłodzeniu wraca do stanu ciekłego.

zasada destylacji

Kluczowym punktem destylacji whisky jest znalezienie odpowiedniej temperatury wrzenia. Temperatura wrzenia musi być nieco wyższa niż 80°C w celu oddestylowania wymaganych cząsteczek chemicznych i nadania zapachu whisky. Większość destylatorów whisky single malt stosuje pojedynczą destylację, używając pary destylatorów do destylacji brzeczki fermentowanej dwukrotnie. Po pierwszej destylacji możemy otrzymać pierwszy destylowany likier. Ciecz destylowana ma stężenie alkoholu 20%-25%, pierwszy płyn destylowany jest ponownie destylowany. Który proces nazywa się „podwójną destylacją”.

W niektórych gorzelnikach, jeśli są zbyt zajęci, aby pozostać przy gorzelniku, dodają mały kawałek bezzapachowego mydła do gorzelników podczas pierwszej destylacji. Co może zapobiec zagotowaniu dużej ilości piany i zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadków. Temperatura wrzenia płynu mydlanego jest wyższa niż alkoholu, więc nie martw się, że płyn mydlany dostanie się do likieru whisky.

WeChat Image_20211027141037

蒸馏1