Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Etykieta whisky

2022-01-24

    Kupując whisky musimy zwrócić uwagę na etykietę na butelce whisky, a nie na tekst na opakowaniu zewnętrznym. Etykieta whisky to jedyne dane referencyjne, które musimy szczegółowo zbadać.

etykieta whisky

    Jeśli rok nie jest zaznaczony na opakowaniu whisky, to nie jest pomyłka. Ta whisky to butelka „niestarzonej whisky”. Oznacza to, że whisky nie chce zdradzać swojego wieku. Czemu? Wraz ze wzrostem globalnej sprzedaży whisky, stara whisky z piwnicy została stopniowo wyprzedana. Destylarnia musi mieszać nową whisky ze starą whisky. Jednak etykieta whisky musi być oznaczona rokiem ostatniej whisky w butelce. Weźmy na przykład whisky, której etykieta oznacza 5 lat, chociaż może 80% alkoholu w butelce to starsza whisky. Etykieta whisky oznaczała tylko 5 lat. Jaka szkoda! Whisky vintage wydaje się być luksusem, więc whisky nieroczna stała się normą na rynku. Czy whisky nieroczna będzie gorsza od whisky vintage? Nie zawsze. W Islay, Szkocji i Japonii jest kilka innych rodzajów whisky, które osiągają lepsze wyniki niż te z tego samego rocznika. Oczywiście wszystko to zależy od technologii gorzelni.

etykieta whisky

Wspólne informacje o etykiecie whisky

  1. Czapytaj o siłę.  

Oznacza to, że whisky nie jest rozcieńczana wodą podczas butelkowania. Zawartość alkoholu wynosi ponad 50%, a oryginalna liczba beczek jest zwykle wskazywana.

cask strength WHISKEY

       2. Spartia centrum handlowego. Wybierz kilka beczek dojrzałości (możliwe są dwie, trzy lub więcej niż dziesięć) i połącz je z ograniczoną ilością whisky, podkreślając wyjątkowość każdej partii whisky. Ta praktyka jest dość powszechna w Stanach Zjednoczonych.

mała partia WHISKEY     3. Pojedyncza gotówka. Oznacza to, że whisky jest butelkowana z jednej beczki. Etykieta zawsze szczegółowo wskazywała numer beczki i datę butelkowania oryginalnej beczki.

Pojedyncza gotówka WHISKEY


     4. Naturalny kolor. Oznacza to, że nie dodaje się żadnego pigmentu, a kolor whisky to czysty kolor drewnianej beczki.

Naturalny kolor WHISKY     

     5. Zakończ. Jeśli na etykiecie znajduje się słowo finisz lub podwójne, oznacza to, że po skończeniu whisky dojrzała. Destylarnia umieszcza whisky w innych beczkach (takich jak beczki Shirley lub beczki po Bourbonie), aby dodać różne smaki beczek.


     6. Pierwsze napełnienie. Oznacza to, że do dojrzewania używa się beczek po burbonie lub sherry napełnionym w pierwszej kolejności. Która uzyskana whisky ma cięższy aromat i ciemniejszy kolor (zwykle droższa, zwłaszcza pierwsze napełnienie beczek po sherry)