Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Matka whisky ---- dębowa beczka

2021-12-23

Whisky po destylacji również wymaga dojrzewania w beczkach. Drewniana beczka jest podobna do roli matki. Nie tylko chroni i pielęgnuje whisky, ale także nadaje jej bogaty aromat i kolor. Whisky będzie miała inny zapach niż typy beczek. Jednocześnie kolor whisky będzie miał różne odcienie w zależności od rodzaju beczki i czasu dojrzewania.

Beczka whisky Goalong

Dąb to najczęstszy surowiec do wyrobu beczek, nie tylko ze względu na ich dużą ilość i łatwy dostęp, ale właściwości drewna spełniają również potrzeby dojrzewania whisky. Poniżej znajdują się trzy bardziej popularne materiały dębowe:

 

1. Amerykański biały dąb, 90% przemysłu whisky używa dziś amerykańskiego białego dębu.

2. Dąb europejski, który ma gęstszą konsystencję, dzięki czemu whisky może wchłonąć więcej aromatu. Beczki z dębu europejskiego są zwykle najpierw napełniane sherry, a następnie wykorzystywane do dojrzewania whisky.

3. Mizuna (dąb japoński), używany głównie przez Japończyków. Ten dąb zawiera dużo waniliny o głębokiej fakturze i wielu pustych przestrzeniach. Więc ta lufa jest bardziej podatna na wycieki lub uszkodzenia.

beczka po whisky

Drewniane beczki pomagają pokolorować whisky

W pierwszych latach dojrzewania beczka nada whisky jej kolor. Korpus trunku pierwotnie napełniony do beczki jest przezroczysty i bezbarwny. Będzie poplamiony pięknym kolorem po wyjęciu likieru z beczki. Kolor od jasnozłotego do ciemnobrązowego.

beczka z alkoholem whisky

Różne rodzaje drewna nadają whisky różne aromaty

    Drewniane beczki mają decydujący wpływ na ostateczny aromat whisky. Niektórzy uważają nawet, że 90% aromatu whisky zależy od beczki używanej podczas dojrzewania.

picie whisky.sohucs

Aby whisky miała aromat, alkohol destylowany musi reagować chemicznie z różnymi cząsteczkami drewna (takimi jak lignina, garbniki, laktony, gliceryna, kwasy tłuszczowe itp.). Lignina zainicjuje pierwsze reakcje chemiczne, w wyniku których powstanie organiczny związek Vanillin, zwany również whisky bourbon. Whisky, które są krótkie w porze deszczowej, zwykle mają zapach wanilii. Jednak lakton potrzebuje więcej czasu, aby wniknąć w korpus whisky, a po około 20 latach whisky emanuje czarującym kokosowym aromatem.

aromat whisky