Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Jaki jest związek między piwem a whisky?

2021-12-13

Najwcześniejsze piwo na świecie pojawiło się na równinach mezopotamskich w VI wieku p.n.e. W tamtych czasach ludzie nazywali to sikaru i uważali je raczej za pożywienie niż napój. Podstawowe etapy destylacji piwa to:

 

1. Słodowanie

Namocz jęczmień w wodzie, pozwól mu wykiełkować i wyschnąć później, amylaza w słodzie zostanie przekształcona w alkohol podczas procesu fermentacji.

 

2. Zacieranie

Rozgnieć słód na gruboziarnisty proszek, dodaj wodę i ciągle mieszając, następnie podgrzej i zagotuj do uzyskania brzeczki.

 

3. Dodawanie zapachu

Dodaj chmiel i inne przyprawy, aby ponownie zagotować.

 

4. Fermentacja

Na koniec dodaj drożdże, aby zamienić cukier w alkohol i dwutlenek węgla, a brzeczka stanie się piwem.

fermentacja whisky

Etapy scukrzania whisky i piwa są prawie takie same (z wyjątkiem whisky bez dodatku chmielu). Największą różnicą jest to, że brzeczka whisky nie musi być gotowana, dzięki czemu podczas fermentacji zajdzie jednocześnie bardziej złożona reakcja chemiczna. Tak więc whisky ma bardziej niepowtarzalny zapach niż piwo.

Destylarnia whisky Goalong 

Podstawowymi etapami scukrzania whisky jest umieszczenie pokruszonego słodu w zbiorniku scukrzającym i wymieszanie go z gorącą wodą. Ciągłe mieszanie przekształci skrobię w cukier łatwiejszy do fermentacji, a na koniec można wyprodukować alkohol. Podczas etapu scukrzania temperatura wody nie może przekraczać 65 stopni. Jeśli temperatura wody przekroczy 60 stopni, amylaza zegara słodowego zostanie „spalona na śmierć”, nie mogąc wytworzyć niezbędnego aromatu, a finalnej whisky może brakować piękna aromatycznego.

destylacja piwa whisky

   Tak więc whisky jest wynikiem mieszania pokruszonego słodu z brzeczkę, a następnie jej destylacji. Whisky to piwo destylowane.

Whisky to piwo destylowane