Wszystkie kategorie
en.pngEN

Strona główna>Aktualności>Branżowe

Rodzaje whisky: Co to jest szkocka, burbon, irlandzka whisky

2015-06-24

80

Co to jest szkocka?
Aby zakwalifikować się jako szkocka, spirytus musi być zrobiony ze słodu jęczmiennego, a wiele szkockich whisky nie zawiera nic więcej niż jęczmień, wodę i drożdże. Możesz dodać pełne ziarna innych zbóż, a także barwniki karmelowe. Żadne dodatki fermentacyjne ani skróty nie są dozwolone.
Spirytus musi również leżakować w dębowych beczkach przez co najmniej trzy lata, a jego zawartość alkoholu musi wynosić mniej niż 94.8%. Wreszcie, nie możesz nazwać swojego napoju szkocką, chyba że został wyprodukowany w 100% w Szkocji, ze Szkocji.

Co to jest Bourbon?
Whisky Bourbon musi być zrobiona z mieszanki zbóż, która zawiera co najmniej 51% kukurydzy. Proces fermentacji tej mieszanki jest często rozpoczynany od zmieszania zacieru ze starszej, już fermentującej partii, proces znany jako zacier kwaśny.
Podobnie jak szkocka musi być wytwarzana w Szkocji, Bourbon może być oznaczony jako Bourbon tylko wtedy, gdy został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych. Chociaż zasady są nieco bardziej luźne w przypadku Bourbon niż w przypadku Scotch, nadal musi spełniać kilka wymagań.
Spirytus musi być destylowany do nie więcej niż 80% alkoholu (160 proof) i nie więcej niż 62.5% w przypadku umieszczenia w beczkach do dojrzewania w nowych beczkach z dębu zwęglonego. Wreszcie, Bourbon nie ma minimalnego okresu leżakowania, ale aby nazwać swój produkt Straight Bourbon, musi być leżakowany przez co najmniej dwa lata.
Burbon mieszany może zawierać barwniki, aromaty i inne alkohole, o ile 51% mieszanki to burbon prosty. Wiek na butelce mieszanego bourbona musi oznaczać wiek najmłodszej whisky w miksie.

Co to jest Tennessee Whiskey?
Pod każdym względem Tennessee Whiskey to zwykły bourbon produkowany w stanie Tennessee. Ludzie, którzy go produkują, tacy jak Jack Daniels, nie chcą, aby ich whisky była oznaczona jako Bourbon, twierdząc, że jest to jedyny rodzaj whisky, który poddaje go procesowi filtrowania przez węgiel drzewny.

Co to jest żyto?
Żyto to najtrudniejsza ze wszystkich whisky do zdefiniowania. Przyczyna tego wynika z historycznej konwencji nazewnictwa żyta produkowanego w Kanadzie. Whisky żytnia nie zawsze jest wytwarzana z zacieru żytniego.
Kanada destyluje żyto prawie tak długo, jak istnieje kraj, a historycznie większość zacieru składała się z zacieru żytniego. Ale bez obowiązujących zasad, spirytus jest teraz produkowany z zacieru o proporcjach od kukurydzy do żyta na poziomie 9: 1.
Jedyną zasadą określającą whisky jako Rye w Kanadzie jest posiadanie w niej odrobiny żyta oraz posiadanie aromatu, smaku i charakteru, które są powszechnie przypisywane kanadyjskiej whisky… cokolwiek to jest.

Co to jest irlandzka whisky?
Irlandzka whisky to prawie każda whisky dojrzewająca w Republice Irlandii lub Irlandii Północnej. Podobnie jak szkocka, musi być destylowana do ABV poniżej 94.8.
Musi być zrobiony z zacieru zbożowego sfermentowanego na drożdżach w taki sposób, aby destylat miał aromat i smak pochodzący z użytych materiałów. Możesz używać dowolnych ziaren zbóż, ale jeśli zmieszasz dwa lub więcej destylatów, należy je oznaczyć jako zmieszane.
Wreszcie whisky musi leżakować przez co najmniej trzy lata w drewnianych beczkach.